You are here

Vandens kokybė centralizuotai tiekiamame vandenyje

       Daugelis žino, kokią svarbą turi vanduo žmogaus organizmui. Tai pagrindinis energijos šaltinis. Vanduo daro didelę įtaką savijautai, darbingumui, kūno šilumos balansui ir medžiagų apykaitai. Jis yra pagrindinė kūno sudedamoji dalis, todėl norint gerai jaustis būtina per dieną išgerti 2-2,5 litrų vandens. Taip pat svarbi yra vandens kokybė. UAB „Kretingos vandenys“ skiria didelį dėmesį, kad žmonių namus pasiektų kokybės reikalavimus atitinkantis vanduo.
      Atliktų tyrimų duomenimis, 2017 metais nė vienoje įmonei priklausiančioje vandenvietėje mikrobiologinės taršos rodiklių normos nebuvo viršytos, t. y. nerasta nei žarninių lazdelių, nei koliforminių bakterijų, nei žarninių enterokokų. Dažniausias Kretingos rajono vandenviečių gamtinių vandenų trūkumas - geležingumas ir amoningumas. Jį sukelia įvairūs geležies junginiai. Reaguojant su deguonimi susidaro netirpus trivalentės geležies hidroksidas – rūdžių spalvos nuosėdos. Vanduo, turintis geležies, žmogaus sveikatai nėra kenksmingas, tai daugiau estetinio diskomforto trūkumas. Požeminiame vandenyje esantis amonis yra kitos prigimties t. y. mineralinis darinys todėl jis nėra taršos rodiklis ir nekelia tiesioginio pavojaus žmogaus organizmui. Kretingos rajonas yra šiaurės-vakarų Lietuvos regione, kur gamtiniame vandenyje dažniausiai pasitaikantis biologiškai veiklus cheminis elementas - fluoras. Iki 2003 metų leistinas fluoro koncentracija buvo 4,5 miligramo litre vandens, o nuo minėtų metų koncentracija sumažinta iki 1,5 miligramo litre vandens. Pasikeitus reikalavimams pasirodė, kad gyventojai vartoja vandenį su padidintu fluoro kiekiu. Fluoras turi teigiamą ir neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Teigiamas poveikis - didėjant suvartojamam fluoro kiekiui, mažėja dantų emalio tirpumas, vykdoma ėdonies profilaktika, taisyklingai vystosi augančio ornanizmo kaulų struktūra ir sistema. Neigiamas poveikis - vaikų dantų fluorozės vystymasis. Kai fluoro kiekis didelis, padidėja dantų fluorozės išsivystymo rizika. Fluorozė - tai dantų liga, prasidedanti danties vystymosi ir mineralizacijos periodu vaikams nuo 3 iki 8 metų. Vaikų pažeidžiamumas fluoroze nevienodas, tai ypač priklauso nuo vaiko organizmo, imuninės sistemos, mitybos, burnos higienos įpročių, todėl. rekomenduojama reguliuoti fluoridų suvartojimą. Norint sumažinti dantų fluorozės atsiradimo riziką, reikėtų: kuo mažiau gerti vandens su padidėjusiu fluoro kiekiu (vartoti daugiau sulčių, kitų šaltinių vandens, pieno, vaisių, daržovių); kasdien gerti bent po stiklinę pieno, profilaktškai vartoti vitaminus C ir B1, kurie padeda fluorui greičiau pasišalinti iš organizmo, sunkina jo įsisavinimą; nevartoti maistui fluoruotos druskos; iki 3 metų amžiaus vaikams dantims valyti vartoti pastą be fluoro; 3-6 metų amžiaus vaikams naudoti pastą be fluoro arba su mažu jo kiekiu (iki 250 ppm). UAB „Kretingos vandenys“ iniciatyva Kretingos pirminės sveikatos priežiūros centre specialistai periodiškai atlieka ikimokyklinio ir mokylinio amžiaus vaikų dantų tyrimus dėl fluorozės ir konsultuoja dėl priežiūros ir profilaktikos priemonių.
      Fluoridai gali būti šalinami sugeriant reagentų sudaromais dribsniais, arba naudojant jonų mainus, arba naudojant membraninį perskyrimą. Pastaruoju būdu vanduo spaudžiamas pro pusiau laidžią membraną, kurioje susilaiko nepageidaujami jonai. Visi šie būdai turi trūkumų – vanduo apdorojamas cheminiais reagentais ir reikalaujantys nemažų finansinių investicijų. Kretingos mieste fluoro šalinimo membarinis perskyrimo metodas ES struktūrinių fondų, Vyriausybės bei Savivaldybės lėšomis buvo įdiegtas 2007 metais. Pastačius vandens gerinimo įrenginius Kretingos miesto žmonės vartoja higienos normą NH24:2003 atitinkantį geriamąjį vandenį. Žiūrint į žemiau pateiktos lentelės duomenis matyti, kad yra gyvenviečių, kurioms tiekiamas vanduo su padidintu fluoro kiekiu. Kaip jau buvo minėta, reikalavimai dėl fluoro šalinimo reikalauja nemažai investicinių poreikių statant ir ekslpoatuojant įrenginius, todėl pasirūpinti vandens kokybe visose gyvenvietėse yra sudėtinga užduotis.


      Gyvenviečių sąrašas, kurioms centralizuotai tiekiamame vandenyje padidėjęs fluoro kiekis pateiktas žemiau esančioje lentelėje.

Gyvenvietės pavadinimas

Fluoridų konc., mg/l

Gyvenvietės pavadinimas

Fluoridų konc., mg/l

Gyvenvietės pavadinimas

Fluoridų konc., mg/l

Vaineikiai

4,6

Erlėnai

4,74

Tarvydai

2,39

S.Įpiltis

2,91

Leliūnai

6,68

Rūdaičiai

2,59

Laukžemė

4,39

Kurmaičiai

2,99

Rubuliai

2,52

Darbėnai

2,01

Padvariai

2,46

Raguviškiai

1,68

Kašučiai

2,11

Juodupėnai

5,42

Budriai

1,98

Šukė

3,25

Nasrėnai

5,72

Baubliai

2,19

Lazdininkai

4,11

Dauginčiai

5,27

Toliai

2,53

Barzdžiai

3,11

Pesčiai

6,33

Pryšmančiai

1,99

Plokščiai

1,75

Klibiai

3,17

Žibininkai

3,82

Dupulčiai

1,82

Kluonaliai

1,90

 

        Mažesnėms ir atokesnėms gyvenvietėms dar reikės palaukti, tačiau UAB „Kretingos vandenys“ specialistų kolektyvas kryptingai juda šia linkme, ieško būdų pakeisti šią situaciją, deda visas pastangas, kad gyventojams atitekėtų geros kokybės ir higienos normas atitinkantis vanduo. Dėl neatitinkančių normas rezultatų UAB „Kretingos vandenų" iniciatyva ir Europos Sąjungos struktūrininių fondų lėšomis, vykdant Nemuno žemupio II investicinio paketo projektus nugeležinimo, fluoro šalinimo įrenginiai pastatyti Vydmantų bei Salantų gyvenvietėse. Netolimoje ateityje, pasinaudojus Nemuno žemuopio III investicinio paketo lėšomis numatoma vandens gerinimo įrenginius pastatyti Kartenoje ir Kūlupėnuose. Įmonė džiaugiasi pasiektais rezultatais ir toliau nenuleisdama rankų pasiryžusi kovoti su šia problema dėl žmonių gerovės.


VANDENS KOKYBĖ KRETINGOS MIESTO VANDENVIETĖJE

 

     Atliekant periodinę ir nuolatinę Kretingos miesto vandenvietės programinę priežiūrą šiais metais fluoridų koncentracija neviršijo higienos normų reikalavimų, nustatyta koncentracija 0,46 mg/l.

     Kretingos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlikdama patikrinimą birželio 4 dieną paėmė mėginį. Birželio 6 dieną gauta informacija apie nustatytą higienos normos reikalavimus viršijančią fluoridų koncentraciją t.y 2,06 mg/l.

     Birželio 4 dienos vieno iš kontrolinių mėginių, imto Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, nustatyta fluoridų koncentracija 1,40 mg/l, kuri neviršijo higienos normų reikalavimų. Birželio 9 dieną pakartotinai paimtame mėginyje nustatyta 0,79 mg/l fluoridų koncentracija, kuri taip pat neviršyja higienos normų reikalavimų. Iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos gauti šią informaciją patvirtinantys dokumentai.

Šis puslapis paskutinį kartą keistas 2018-03-19 20:37

Gyventojų žiniai

Šis puslapis paskutinį kartą keistas 2015-10-12 09:32

Gyventojų žiniai

     Mūsų bendrovė sąskaitą už teikiamas paslaugas gali pateikti tiek popieriniu, tiek elektroniniu būdu. Elektroninė sąskaita identiška popierinei. Tai yra saugus ir patikimas sąskaitų pateikimo būdas. Atsiųskite prašymą el. paštu abonentinis@kretingosvandenys.lt ir Jūs sąskaitą už teikiamas paslaugas gausite elektroniniu paštu.

Šis puslapis paskutinį kartą keistas 2015-01-19 23:47

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer